אודות פסטיבל אאוטליין 2021

5-12 באוגוסט 2021

פסטיבל ״אאוטליין״ חוגג את האיור והמילה הכתובה זאת הפעם החמישית. בשבוע של תערוכות ואירועי אמנות הפתוחים לקהל הרחב, האיור, אותו אנחנו בדר״כ פוגשים בספרים ומגזינים, יוצא אל קדמת הבמה ומייצר שפע של פרשנויות וסיפורים.  

פסטיבל ״אאוטליין״ פועל השנה תחת נושא הגג ״שכבות״ אשר יבוא לידי ביטוי במגוון דרכים: נפגוש שכבה בבית ספר לצד שכבות בחברה, שכבות שיקחו אותנו לעומק האדמה, וכאלה שיחתכו לרוחב בניינים וערים. התערוכות יציגו פרשנויות חזותיות שונות בהקשרים היסטוריים, אדריכליים, ספרותיים, מוסיקליים או מן המקורות, בהם חיבור של איור ואמנות, אנימציה ואיורי קיר.  

​עשרות משתתפים לוקחים חלק בחגיגה זו של השפה הכתובה והחזותית: מאיירים, אנימטורים, משוררים ומספרי סיפורים. במהלך הפסטיבל יוצגו 14 תערוכות שונות ויתקיימו מגוון אירועים בגלריות, במוזיאונים, בחללי תצוגה, במוסדות תרבות ואמנות וברחובות העיר.

פסטיבל "אאוטליין" הוא פרויקט של ביתא – המחלקה לאמנות חזותית, האגף לתרבות ואמנויות בעיריית ירושלים בשיתוף רשות הצעירים בעיריית ירושלים.

 

צוות אאוטליין 2021:

ניהול כללי: אופירה לבנון – ביתא – המחלקה לאמנות חזותית, עיריית ירושלים

ניהול אמנותי: נועה קלנר

יעוץ אמנותי ועריכת תוכן: יניב טורם

הפקה: אורי ועקנין

תיאום הפקה: יעל גרשון

סושיאל מדיה: רותם פסו ומרים סלע

יח"צ: מונוקרייב

מיתוג: אהרון פרידמן, סטודיו שיפט

איור למיתוג: סרגיי איסקוב

 

 

ברכת ראש העיר:

באי הפסטיבל ואמניו,

״האמנות היא העולם בתרגומו של האדם",

קבע הסופר והמשורר חנניה רייכמן.

ואומנם, כוחה של היצירה האמנותית לשקף לנו את הנעשה סביבנו ולהשפיע על חיינו ותרבותנו, היה ונותר עמוק ומשמעותי.

 

ירושלים היא עיר המקדמת אמנות, הנושמת אותה, המעודדת אותה על כל גווניה ואפיקיה. עיר המשקיעה משאבים רבים בטיפוחם של היצירה האמנותית והתרבותית ומחולליה.

ירושלים מהווה זה שנים בית לשורה ארוכה של פסטיבלים ואירועים המהווים מדי שנה מקור משיכה לרבבות חובבי תרבות ואמנות מכל קצוות הארץ.

 

פסטיבל אאוטליין נמנה על אותם אירועים הממחישים את הרבגוניות של היצירה האמנותית בעירנו.

הבמה הייחודית שהוא מעניק למאיירים, המאפשרת להם להציג את יצירותיהם השוכנות בדרך-כלל בספרים ובמגזינים, מעוררת סקרנות ועניין רב, ובצדק.

 

עשרות המאיירים, האנימטורים, המשוררים ומספרי הסיפורים הלוקחים השנה חלק בפסטיבל, מהווים למעשה חלק ממסע היסטורי, אדריכלי, ספרותי, מוסיקלי ואף מורשתי – המחבר בין ישן וחדש, בין מסורתי לעדכני.

 

אני מבקש לברך את כל מי ששותפים ביוזמה ובמימוש של פסטיבל חשוב וייחודי זה –  האגף לתרבות ואמנויות בעיריית ירושלים בשיתוף רשות הצעירים בעירייה והקרן לירושלים.

אני בטוח כי האירועים המגוונים והתערוכות הרבות בפסטיבל מבטיחים חוויה ססגונית ומקורית מאין כמוה לכל באי הפסטיבל.

 

שלכם בברכה,

 

משה ליאון

ראש העיר

 

 

 

הילה סמוליאנסקי 

מנהלת המחלקה לאמנות פלסטית ועיצוב 

האגף לתרבות ואמנויות עיריית ירושלים:

אאוטליין- יציאה מקווים, אובדן של שליטה, קו משובש, עיפרון שנשבר לו החוד. כך היתה השנה החולפת.

קו מתאמץ נאחז בין שתי נקודות: האחת- כאוס קולקטיבי, השניה- אחריות הדדית. 

בתוך זה חבורה מופלאה של יוצרים התעקשו לקיים את שבוע האיור הירושלמי בנחישות שאינה מתפשרת ולהביא תכנים מעולמות הכתיבה, האיור, המוסיקה והעיצוב, אל קדמת הבמה, גם אם היתה וירטואלית. 

השנה, שלא כהרגלי, בחרתי לתאר דווקא את השנה החולפת, כי השאירה מן טעם מוזר.

יכולתי לכתוב שהכול כבר עבר ונשאר מאחור, ואשרי מי שכך זה אצלו, אבל יש גם כאלה בינינו אצלם הפצע טרם הגליד, ועליו מנסות להתגבש שכבות מרפאות של רקמה חדשה. 

עטיה של שכבה, הסרה של שכבה ואז שוב עטיה. מבלבל.

קיבלתי לידי לפני מספר חודשים את התכנית האומנותית מאופירה ומנועה- כמה יפה ומשובחה היא הרשימה של נבחרת היוצרים, האוצרים ואנשי המקצוע בתחום.

טוב לראות שהשטח אומר את דברו. אאוטליין- שבוע האיור הירושלמי נבט מתוך יוזמה ראשונית של חבורת מאיירים ירושלמיים, וככזה התפתח ועלה, תוך שהוא מזהה ומרחיב את קהילת היוצרים ושוחרי הז'אנר בעיר ומושך אליו מאיירים וכותבים מהשורה הראשונה.

ימי הפסטיבל מציפים את העשייה השוטפת של האמנים מהתחום וחוגגים אותה.

עם השנים הפך אאוטליין לאירוע איור מוביל בארץ, המהדהד את קולו מן היוצרים אליכם הקהל ושוב אל היוצרים חזרה. כך שהשנה- לכשיפול עץ ביער, אתם תהיו כאן איתנו כדי לשמוע את רחש עליו.

בברכת  טפו טפו טפו (טיפתי) ניפגש באירועים ובתערוכות!

 

שלכם,

הילה